IELTS EĞİTİMİ

IELTS Sınavı Hazırlık Eğitimi

IELTS sınavına öğrencilerimizi İngilizce'ye hakim ve alanlarında deneyimli yabancı öğretmenler eşliğinde hazırlamaktayız. Öğretmenlerimiz bu sınavı iyi tanıyan ve analiz edebilen uzman kişilerdir.

Öğrencilerimize sunduğumuz kaynakların tümü güncel kaynaklardır. Sınav sistemine en yakın metodlar ile öğrencilerimizi IELTS sınavına kişiye özel programlarla hazırlamaktayız. Bu eğitime dahil olmak isteyen öğrenci adaylarımız en az Intermediate seviyesinde olmalıdırlar.


IELTS NEDİR? NE İŞE YARAR?


İngiltere, Avusturalya , Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri yüksek öğretim kurumları için gerekli olan İngilizce bilgisi yeterlik sınavıdır. Akademik ve Genel IELTS olmak üzere iki sınav vardır, ancak yüksek öğrenim için geçerli olan Akademik IELTS sınavıdır. Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için genelde kabul edilen not 6.0 ve yukarısıdır. Ancak başvurulan ülke ve yüksek öğrenim kurumunun beklentilerine göre bu baraj değişmektedir. IELTS sınavının geçerlik süresi 2 yıldır; ancak bazı üniversiteler 5 yıla kadar kabul etmektedir.

Dört adet dil yeteneğini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ölçmeyi amaçlayan IELTS sınavı hem kağıt hem de bilgisayar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu sınav Akademik ve Genel İngilizce düzeylerinde iki farklı şekilde uygulanır. Dinleme ve konuşma modülleri her iki düzeyde aynı şekilde uygulanırken okuma ve yazma modülleri iki düzeyde farklı formatlarda uygulanır.Testin süresi toplam 2 saat 45 dk'dır.


- Dinleme (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)
- Genel İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60dk.)
- Akademik İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60 dk.)
- Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,30 dk.)
- Akademik İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)
- Konuşma (11-14 dk.)

Her bölüm için ayrı ayrı puan almakla birlikte bir de genel bir puan alırsınız. Bunlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF). Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilir (örn 4,5 veya 6,5 gibi). Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilir. (örn 4,0 veya 6,0 gibi).

Bu sonuç belgeleri sınav tarihinden sonraki 13. gün kargo aracılığı ile adaylara gönderilir.IELTS SINAVI SONUÇLARI NE İFADE EDER?


Adaylar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler. Geçme veya kalma puanı yoktur.

9 - EXPERT USER
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8 - VERY GOOD USER
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

7 - GOOD USER
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6 - COMPETENT USER
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir.

5 - MODEST USER
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4 - LIMITED USER
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3 - EXTREMELY LIMITED USER
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2 - INTERMITTENT USER
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.

1 - NON USER
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.

IELTS SINAVINA NASIL KAYIT OLABİLİRSİNİZ?


Türkiye'de IELTS sınavı Bitish Council ofisleri tarafından İstanbul, İzmir, Ankara Antalya, Adana ve Erzurum ofisleri tarafından yapılmaktadır. Daha detaylı sınav bilgisi ve başvuru formları British Council ofislerinden ve britishcouncil.org.tr adresinden temin edilebilir.

Adım adım kayıt işlemleri:

1 Adım:
Sınav giriş ücreti bilgisayar tabanlı sınav için 1100 TL iken kağıt kalem üstünden yapıpılan sınav için 990 TL dir. IELTS sınavı başvuru ücretini en yakın İş Bankası şubesine yatırabilirsiniz.

British Council banka hesabı detayları:
Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesi Sterlin Hesabı No: 1011 - 3150992 Bu hesaba gerekli ücreti yatırınız. Banka dekontunun açıklama bölümüne mutlaka adınızı soyadınızı, şehrinizi, gireceğiniz sınav tarihini ve "IELTS sınav ücreti" ibaresini yazdırınız. (Örnek: Ahmet Yıldırım İstanbul 10 Temmuz tarihli IELTS sınav ücretidir.)

Önemli Not: Dekontta aşağıdaki bilgilerin yer alığından emin olunuz:
- Adayın İsmi
- Sınav ismi (IELTS)
- Sınav Tarihi
- Sınava girilmek istenen şehir

2 Adım:
IELTS başvuru formunu temin edip çıktısını alıp, doldurun. (britishcouncil.org.tr)
- 1 vesikalık fotoğrafı sınav günü getirebilirsiniz.
- Academic veya General Training modül seçimini IELTS sertifikalarını kullanacağınız kurumlardan öğrenebilirsiniz.
- Başvuru formunun ilk dört sayfası gerekmektedir.

3 Adım:
Sınav günü getirmeniz gereken evraklar:
- 1 vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
- Başvuru Formu ve dekontun orijinali
- 2 Kimlik (Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya resimli ikametgah)

Başvurunuzu sınav tarihinden en geç 14 gün öncesinde tamamlamış olmalısınız.

Transfer
• Adaylar sınavlarını ileri bir tarihe transfer edebilirler.
• Transfer işlemi sadece bir kez yapılır.
• Sınav tarihinden en az 20 iş günü önce müracaat edenlerden transfer ücreti alınmaz.
• 20 iş günü içinde müracaat edenlerden £42.50 karşılığı transfer ücreti alınır.

Kayıt İptali
• Adaylar herhangi bir nedenle kayıtlarını iptal edebilirler.
• Sınav tarihinden en az 5 iş günü önce başvuranlara £ 42.50 karşılığı geri ödeme yapılır.
• 5 iş günü içinde başvuranlara geri ödeme yapılmaz.